Runda a 19-a din Bundesliga a adus desprinderea liderului Bayern Munchen la 4 puncte față de Leipzig, dar asta datorită jocului rezultatelor. Borussia Dortmund îi oferă o mână de ajutor prin succesul contra revelației RB Leipzig.

nintchdbpict000299244584

Joc modest al lui Bayern și egal meritat pentru Schalke

Schalke era pe locul 11 înaintea deplasării de pe Allianz Arena, în timp ce Bayern pornea ca mare favorită, mai ales că oaspeții nu s-au descurcat grozav cu primele clasate în meciurile directe.

Calculul hârtiei a fost respectat încă din min. 9, atunci când Robert Lewandowski marchează din pasa lui Arturo Vidal. Polonezul a ajuns la cota 15 în acest sezon și are un start de retur fantastic. Doar că după 5 minute, chilianul Vidal face un fault aproape de careul lui Neuer, iar în urma loviturii libere Naldo are o execuție în forță, dar aici poate avea și portarul german o mică vină. Pe reluări s-a văzut că se poate interveni. De altfel, Neuer a fost cam nesigur în debutul confruntării.

Prima repriză a continua să fie dominată de Bayern, dar Schalke a avut câteva acțiuni pe contraatac, dar nu s-a schimbat scorul de pe tabela de marcaj.

În partea secundă s-a văzut o altă determinare în jocul elevilor lui Carlo Ancelotti, însă fără folos. Multe ocazii nefructificate și un egal în final care a nemulțumit pe toată lumea. Urmează duelul din cupă cu Wolfsburg din faza optimilor de finale, duel care va avea loc marți.

aubameyang-borussia-dortmund-rb-leipzig_fjnnkc7wjco1mz88fsp5tpcq

Borussia o ajută pe Bayern să se desprindă

Fără doar și poate derby-ul rundei a fost la Dortmund. Borussia ajunsese pe locul 7 în urma jocului rezultatelor, în timp ce oaspeții erau doar la 3 puncte în spatele lui Bayern și aveau șansa de a se apropia la numai unul singur.

Doar că elevii lui Tuchel au jucat fabulos pe contre și au deschis scorul la finele primei reprize prin Aubameyang. Gabonezul a ajuns la 17 goluri și este golgheterul Bundesligii.

Leipzig a apărut destul de apatică, asta în condițiile în care avea o miză mare. Puștii au avut o atitudine similare ca în duelul de pe Allianz Arena la finele lui 2016. Dortmund a ratat foarte multe ocazii prin Dembele, Reus, Aubameyang sau Pulisic, în timp ce Leipzig a egalat în prelungiri, dar golul nu a fost validat din pricina unui offside.

Dortmund rămâne pe locul 3 (pe care se afla înaintea rundei) cu 34 de puncte, în timp ce Leipzig rămâne pe 2 cu 42 de puncte (4 mai puține decât Bayern).

gut-gebruellt-hoffenheim-und

Hoffenheim se distrează cu Mainz, Lever suferă la Hamburg, iar Gladbach are 2 victorii la rând

După ce a fost învinsă de Leipzig în runda trecută, Hoffenheim a dovedit tărie de caracter în meciul cu Mainz de pe teren propriu. Julian Nagelsmann și-a motivat excepționat jucătorii, iar aceștia au răspuns pe teren cu un succes cu 4-0. Uth, Terrazzino și de Szalai de două ori au adus victoria pentru gazde, care sunt pe 4 cu 34 de puncte.

În schimb, cea mai proastă veste au primit-o cei de la Bayer Leverkusen. Hakan Calhanoglu, unul dintre cei mai importanți jucători din nucleul echipei, a fost suspendat timp de 4 luni după ce în perioada junioratului a plecat de la Karlsruhe la Trabzonspor (unde nu și-a respectat contractul) și turcii l-au reclamat la TAS în 2013. Decizia a venit acum și șefii lui Leverkusen sunt extrem de indignați spunând că ei nu au nicio treabă cu trecutul jucătorului.

Deplasarea de la Hamburg a consfințit perioada prin care trece Lever cu o înfrângere cauzată de un fost jucător de-al lor, grecul Papadopoulos.

Borussia Monchengladbach a ajuns la două victorii la rând. Dieter Hecking obține primul succes în postura de antrenor al lui Gladbach acasă, 3-0 cu Freiburg. Stindl, Raffael și Hermann sunt marcatorii partidei. Gazdele au urcat pe locul 11 cu 23 de puncte.

Alte rezultate:

Koln 1-0 Wolfsburg

Hertha 1-0 Ingolstadt

Augsburg 3-2 Bremen (oaspeții au ajuns la 3000 de goluri în Bundesliga)

*Duelul Frankfurt-Darmstadt are loc în timpul redactării articolului.

Be the first to comment on "Bayern doar egal cu Schalke, dar se desprinde în fruntea clasamentului. Borussia Dortmund se impune in derby-ul etapei"