Borussieni licențiați și la Madrid

15419677_1424177274295397_3714375597106583611_o

Pe Bernabeu, miercuri seara, Borussia Dortmund a mai trecut un examen foarte dificil. Deși fluctuațiile de formă și rezultate ale trupei lui Tuchel n-au scos la iveală o opinie general valabilă despre galben-negri, iată că succesul cu 1-0 în fața lui Bayern a fost completat de poziția de lider în grupa de Champions League, acolo unde au avut ca adversară campioana Europei, Real Madrid. Vocile care n-au prins suficientă încredere în Tuchel, pot arunca în discuție câteva remarci despre prima repriză de aseară dar la final, 2-2, după 0-2 tinde să astupe suficient de pronunțat criticile, căci, nu-i așa, rezultatele contează în fotbal.

Dar nu voi fi obtuz în privința asta. Nu-s genu’ pentru care doar rezultatul contează. Din contră. Aseară, Borussia m-a dezamăgit în primele 45 de minute. Fără vlagă, parcă fără un plan, păreau inconștienți de prezența lor în meci. Păreau indeciși dacă vor locul 1 sau calificarea, deja asigurată era suficientă. Cu Reus, aflat într-o dispoziție de joc fantastică, doar pe bancă, mă agitam din fața monitorului, scrâșnind din dinți că Tuchel iar n-a ales primul 11 uniform.

Hai să scriu și despre Real, despre inexactitățile din linia mediană dar și cea defensivă  fără să evit discuția despre lipsa intensității ofensive și a inițiativei Borussiei care putea specula încă din prima parte erorile albilor. Surprinzător, James a jucat din primul minut. Să fi fost maniera lui Zidane de a șoca sau doar și-a amintit ce jucător uriaș păstrează pe bancă meci de meci fără să-l transpire deloc?! Columbianul a alergat mult, a contribuit la ambele faze și a pasat decisiv la golul doi al lui Benzema. Plecarea de pe Bernabeu pare iminentă în condițiile actuale, iar United ori Juventus par dispuse să cheltuie. Revenind la partidă, spaniolii au controlat prima parte, au atacat mai organizat dar n-au impresionat. 1-0 la pauză, Benzema punctează simplu din 5 metri după o centrare ideală a lui Carvajal.

15369159_1424034404309684_1032780313770670621_o

Reveniți de la cabine cu un alt suflu, elevii lui TT au căutat să egaleze rapid, iar Dembele și Castro n-au fost deloc departe, până în minutul 50. Simțind aerul puternic venit din partea oaspeților, madrilenii fac 2-0 câteva minute mai târziu după o centrare perfectă a decarului James, reluată în plasă de francezul Karim Benzema. Golul 50 în Uefa Champions League pentru acesta, iar locul 1 din grupa F părea acontat.

Ultima jumătate de oră a schimbat total impresia partidei dar și configurația grupei. Deși Zidane a căutat să dețină controlul la mijloc după intrarea lui Kross,  un alt neamț, Marco Reus a fost decisiv. Aubameyang reduce din diferență după o oră de joc și tot el, servit ideal de Emre Mor, îl lasă pe Reus singur cu Navas în minutul 88. 2-2, Marco își confirmă momentul excelent și este decisiv și la Madrid, ajungând la 4 goluri în două meciuri europene în acest sezon. Nu pot să aloc mai mult de două rânduri pentru explicațiile din spatele acestui meci. Tuchel n-a fost prea convins că are argumente solide, pozitivitatea în joc contribuind totuși la acest rezultat, iar lipsa echilibrului dintre primele 60 de minute și ultimele 30 conturează un spațiu liber în carnețel pe care trebuie să-l completeze cu mare atenție.

15419653_1424177270962064_5290349547572903510_o

Făcând bilanțul, Dortmund termină pe fotoliul de lider o grupă destul de controversată în care Legia a părut lipsită de vlagă dar a recuperat pe final, Sporting a dezamăgit crunt după un meci memorabil la Madrid în prima rundă, iar Real n-a arătat în cele 6 etape că poate ajunge mai departe de sferturi anul acesta. Cea mai bună zestre de goluri în faza grupelor, 21 pentru Borussia care luni,  va afla cine dintre Manchester City, Sevilla, PSG, Benfica sau FC Porto îi poate pune la îndoială prezența în sferturi.

Be the first to comment on "Borussieni licențiați și la Madrid"