Cum a arătat, de fapt, arbitrajul la Real – Bayern?

Cum ultimul fluier, care consemna calificarea madrilenilor, s-a auzit, persoanele care au văzut meciul acasă (și n-au fost fani Real, evident) n-au știut cum să închidă mai repede televizorul , ce le arăta ostentativ bucuria spaniolilor, și să se afișeze ca arbitrii virtuali, împărțind dreptatea prin argumente sau trolluri.

Cu imaginile de la Barcelona – PSG încă proaspete în memorie, mintea, deja înfierbântată  a  unor suporteri, a tras o concluzie simplă: „un nou furt! UEFA a făcut corp comun cu arbitrii și împing giganții din La Liga spre finală!”.

Desigur, fotbalul este o disciplină pe care dacă o privești cu pasiune n-are cum să nu te fure. Uiți de ceea ce se întâmplă în jurul tău, începi să judeci cu standarde duble, să închizi un ochi atunci când decizia incorectă îți avantajează echipa și să îi caști larg pe amândoi când oponenții sunt cei ajutați.

Impresia generală după această partidă a fost că nemții au fost furați cum au fost și francezii și că mafia iberică a otrăvit sportul pe care noi îl iubim. Așa să fi fost oare?

Pentru că mai sus condamnam subiectivismul excesiv, propun ca rândurile următoare să fie însoțite de imagini, pentru a elimina orice dubiu și pentru a trage o concluzie cât mai justă. Atât cât ne pricepem și noi.

Consider că o paralelă în ceea ce privește greșelile pro și contra ambelor echipe o să ne fie de mare ajutor. Prin urmare…

PRO REAL

1. Casemiro trebuia să vadă al doilea galben

În minutul 79, Casemiro (deja avertizat în minutul 40) are o intrare total hazardată la Robben care trebuia sancționată cu al doilea cartonaș și implicit cu cel roșu. Se observă clar că nu are absolut nicio intenție să joace mingea, ci sub impulsul momentului se duce direct în genunchiul adversarului.

Sau poate că V. Kassai judecă în spiritul jocului și este mai îngăduitor (poate puțin cam mult), nedorind să strice chiar cu prima ocazie echilibrul meciului. (să ținem minte această ipoteză, o să ne mai lovim de ea)

2.  Eliminarea lui Vidal

Minutul 84 este momentul când Kassai decide că Vidal faultează evident și cu o intensitate ce comportă sancționarea cu al doilea cartonaș.

Deși din imaginea de mai sus observăm clar că Vidal reușește un tackling bun și curat, arbitrul maghiar consideră că o decizie foarte dură, mai ales dacă ținem cont de momentul în care ne aflăm, este oportună așa că îl trimite la cabine pe Arturo.

Acum vreau să fac apel la ipoteza pe care ne-am propus să o ținem minte: dacă în minutul 79, la un fault de o intensitate moderată, dar fără legătură cu mingea, suntem iertători de dragul spectacolului și al echilibrului, 5 minute mai târziu, la un fault inexistent, devenim nemiloși?

3. Gol din ofsaid al lui Ronaldo

Golul de 2-2, din minutul 105 al lui Ronaldo, cel care l-a redus la tăcere și pe cel mai fanatic susținător al bavarezilor, a fost dintr-o poziție flagrantă de ofsaid.

Se observă foarte clar așezarea organizată a celor de la Bayern și mișcarea extrem de precisă, în special al lui Alaba, în momentul pasei lui Ramos. Ca urmare a acestei sincronizări, rod al multor ore la antrenament, Ronaldo rămâne în poziție de ofsaid. Tușierul, care în urmă cu câteva faze a ridicat fanionul la un ofsaid mult mai mic al portughezului, acum parcă e furat de spectacolul din teren și rămâne împietrit.

4. Ronaldo din nou în afara jocului

Deși calificarea era jucată, sarcina la care ne-am înhămat ne îndeamnă să fim scrupuloși, asemenea copoilor bătrâni, și să nu lăsăm nimic să scape ochilor noștri vigilienți.

Minutul 110. După o cursă spectaculoasă, Marcelo dă dovadă de altruismu-i bine cunoscut și îi pune pe tavă colegului său hattrick-ul. Singura problemă a fost timing-ul, fundașul brazilian întârziind puțin pasa, expunându-l pe Ronaldo. No problem, nici de această dată tușierul nu reacționează.

Așaaa… după ce am prezentat și argumentat cam tot ce s-a vehiculat pe Internet după această partidă, ne simțim datori să continuăm cu analiza arbitrajului și să prezentăm și un alt set de imagini ce nu prea a fost mediatizat.

PRO BAYERN

1. Fază controversată în minutul 5

Dorință și determinarea pe care nemții le-au etalat încă din primele momente era să se întoarcă împotriva lor când Vidal, sub o infuzie de adrenalină, intră foarte riscant la Isco. Un tackling cu talpa din spate, cu mingea în alt film, direct pe piciorul spaniolului… Chilianul a primit cartonașul galben, deși nuanța putea să fie foarte bine spre roșie.

2. Penalti ușor acordat la Robben

Un arbitru sau o brigadă de arbitrii care vrea să te fure nu dă penalti niciodată la această fază. Punct.

După câteva minute în care tot revezi această secvență, să spunem! că observi un oarecare contact și că, într-adevăr, olandezul este faultat de Casemiro. Dar repet: este nevoie de foarte multe reluări și contactul tot nu este vizibil. O fază ce este în totalitate la aprecierea arbitrului, acesta fiind acoperit în ambele decizii.

3. Autogolul lui Ramos este precedat de o poziție de ofsaid la Lewandowski

O învălmășeală teribilă și o doză de ghinion au fost elementele din care a rezultat golul de 2-1 pentru nemți. Cu toate acestea, înainte de aceste evenimente izvorâte din hazard, faza trebuia oprită de o semnalizare a tușierului.

Când Muller prelungește cu pieptul pentru polonez, acesta se află într-o poziție afară din joc și, chiar dacă nu atinge mingea, influențează faza decisiv, impunându-se, prin urmare, semnalizarea tușierului, care nu a venit nici de această dată.

CONCLUZIE

Având toate piesele, puzzle-ul nostru este acum complet și putem avea o privire de ansamblu.

S-a greșit pentru Real? Da!

S-a greșit doar pentru Real? Categoric NU!

Ezitări (ca să ne exprimăm eufemistic în semn de respect pentru arbitrii din această seară) au fost de ambele părți. Dacă Vidal era eliminat din minutul 5 sau dacă autogolul lui Ramos nu era validat, lucrurile s-ar fi terminat mult mai repede.

De asemenea, în cazul în care Casemiro ar fi fost eliminat înaintea lui Vidal, iar golul de 2-2 al lui Ronaldo ar fi fost anulat, lucrurile ar fi luat o altă întorsătură.

Cert este că brigada ce a oficiat ostilitățile ieri a făcut greșeli după greșeli. În arbitraj minus cu minus nu dă plus, ci înseamnă două minusuri în dreptul tău. Greșelile au creat discuții și după această partidă, însă tabloul este foarte diferit de cel de la Barcelona – PSG.

Oricât de mult ne susținem echipa sau cât de mult ne dorim să demonstrăm un punct de vedere, mai întâi să ne asigurăm că suntem obiectivi, din dragoste pentru fotbal!

14 Comments on "Cum a arătat, de fapt, arbitrajul la Real – Bayern?"

1. Ca sa fiu obiectiv, trebuie sa subliniez 3 chestiuni, dupa mine fundamentale:

1. Offside-ul la Ronaldo (de la golul de 2-2) si offside-ul de la autogol sunt imputabile aceluiasi tusier. El, strict el, a interpretat la fel (prost, dar la fel) ambele faze: a dat credit atacantului.

2. Celalalt tusier a avut faza cealalta, cu pasa lui Marcelo. Acolo meciul era terminat, nici nu mai conteaza, insa trebuie sa tinem cont ca a fost faza grea, prima impresie este ca-s pe linie, faza e foarte dinamica. Nu as condamna niciun arbitru din lume la faza aia.

3. Rosul pt Vidal din minutul 5 era evident. Problema, zic eu, este ca o eroare pe care o faci in prima repriza te influenteaza ulterior. Te duci la pauza, vezi reluari, vezi ca ai gresit. Incerci ulterior sa repari eroarea. Fix asta a facut arbitrul: a cautat motiv sa-l elimine pe Vidal. A gasit fix un moment in care nu era sigur ca-i fault. Dar fix asta a parut: ca vrea musai sa-l elimine pe VIdal.

Si inca ceva: nu am vazut de mult timp o echipa atat de stoarsa fizic precum Bayern. Era MOARTA fizic. Bayern defila pe teren din minutul 70. Oare campionatul Germaniei sa fie mult mai solicitant decat cel spaniol?

2. Am vazut reluarile cu faultul lui Vidal de la al doilea galben si mi se pare ca a lovit intai piciorul lui Asensio.Oricum a fost o greseala a lui Carlo, ca nu l’a schimbat mai repede pe Vidal, pentru ca el este un jucator foarte agresiv si in tensiunea aceea oricand putea lua al doilea galben.

• Nu putea să-l scoată. E prea important. S-a văzut după cât de dezorientat era mijlocul fără el.

• E o chestiune de pregatire a echipei, nu atunci, in meci. Un jucator ca Vidal e fundamental, dar trebuie sa te pregatesti si pt momentele in care e suspendat avand in vedere agresivitatea lui.

• Oricât te pregatesti, n-are cum sa fie la fel. Dacă putea sa fie înlocuit de ore de antrenament, n-ar mai fi fost atat de important și n-ar mai fi avut fota curentă.
          Jucătorii valoroși sunt așa pt ca sunt aproape imposibil de înlocuit.

3. A fost sau nu penalty la faultul lui Boateng?

4. Articol mai mult decat subiectiv. Casemiro putea fi eliminat de 4 (patru) ori – nu vad nicaieri vreo referire legata de faulturile repetate. Faultul la Robben e clar; e necesara o singura reluare – doar in caz ca nu esti in stare sa vezi din prima. „Offside”-ul lui Lewandowski e si nu prea, pt ca screenshot-ul pe care l-ai pus nu e facut in momentul pasei. Daca opresti faza in momentul potrivit, vei realiza ca niciun tusier nu ar fi putut ridica fanionul.
    Nuantele folosite la fazele PRO BAYERN („putea”, „usor acordat”) arata in mod clar faptul ca nu esti sigur de cele afirmate. Un arbitru nu va putea opri niciodata jocul daca nu este sigur ca ia decizia corecta.
    In consecinta, este evident ca arbitrajul a fost clar in favoarea Madridului si ca autorul articolului este subiectiv. Nu cred ca vom mai vedea multi ani de acum inainte doua goluri din offside marcate intr-un meci dintr-o faza atat de avansata a UCL.

• Va propun in mod serios sa vedeti faza din 47.30 de secunde cu intrarrea lui vidal … cartomas galben fara discutie
      ..intensitate si fara nici o treaba cu mingea…cautati pe youtube

5. Un articol despre tactica „geniala” a lui Tuchel de aseară?

6. Si eu am aceeași problemă cu articolul. Casemiro trebuia să fie afară de pe teren mult mai devreme decât lasă să se înțeleagă articolul. Penaltiul lui Bayern e clar iar offside-ul e imens, fundașii Bayernului nu aveau cum să oprească faza, erau pe picior de plecare, jucau corect.

Tot de dragul fotbalului spun și eu: să nu avem impresia că doar pentru că Realul a jucat mai bine merita toate greșelile în favoarea lor. Și echipele epuizate și dominate pot câștiga, de-aia e fain fotbalul.

Nu țin cu niciuna din cele două echipe, așa că mi-e indiferent pe cine scot italienii mai departe, nu mă îndoiesc că Juve n-au arătat deloc încă ce mușchi au. Dar hai să nu fim contra curentului doar de dragul de a vedea adevărul distorsionat.

„Greșelile au creat discuții și după această partidă, însă tabloul este foarte diferit de cel de la Barcelona – PSG”
    Uite, ca și editorialist ar fi bine să încerci să nu transformi situl ăsta într-unul de scandal. Una peste alta, fără penaltiul lui Suarez scorul ar fi fost 5-5 și fără stupida regulă a golului în deplasare, dacă lăsai echipele să joace, PSG se aflau probabil în fața celei mai mari înfrângeri pe care a vazut-o CL vreodată. Să nu uităm ca Barca le-a dat 5 cu cel mai bun om de pe planetă făcând un meci slab. Doamne fere să îi fi intrat și lui Messi vo 1-2, că, pe bune, câte poate rata? Îl țin minte mai mult marcând decât ratând.
    Tabloul a fost diferit pentru ca Bayern echilibraseră partida, iar arbitrul a dezechilibrat-o. Pe PSG nu a dezechilibrat-o nimeni, era în corzi și poate că a primit și una sub centură, între cele douăzeci de upercuturi.

Să sperăm că ecourile pe care le stârnesc astfel de arbitraje vor aduce inovații referitor la capitolul ăsta. Și sper la mai multe articole echilibrate, pentru că intru aici cu plăcere. Salutări!

7. Am sa va raspund tuturor in acest comentariu.
    1. Faultul la Robben o fi clar daca urmarim un meci de baschet. In fotbal e alta poveste: nu orice atingere e fault! Se vede clar cum Casemiro se duce spre el, contactul e minim (daca e), insa Robben se arunca de parca l-ar fi impuscat cineva din spate. De aici ne dam seama de posbilitatea unei exagerari, iar faultul nu mai este asa de evident. Cand jucatorul amplifica contactul, ceva nu este in regula.
    2. Sa afirmi ca ofsaidul la Lewa nu putea fi vazut de niciun tusier, e un sofism. Nu conteaza cat de mic sau mare e ofsaidul, cand el exista trebuie sanctionat. Ca in unele faze e mai usor vizbil, iar in altele mai greu, asta e alta poveste.
    3. Nuantele folosite la PRO Bayern au fost facute in ideea mentinerii atitudinii prezente de la inceput in articol: o atitudine moderata, cat mai obiectiva si care a incercat sa priveasca si din punctul de vedere al arbitrilor.
    4. Daca pentru tine a fost evident arbitrajul in favoarea Realului, e ok. Iti respect punctul de vedere, dar nu-l impartasesc. Si ceea ce nu ma lasa sa fac asta sunt deciziile la limita care puteau sa fie luate impotriva lui Bayern, desi nu au fost, plus penaltiul total inventat din tur. Nu asa arata imaginea unui furt total.
    5. Nu incerc sa transform acest sait intr-unul de scandal. Consider ca acesta este un loc de intalnire virtual al iubitorilor sportului, in general, si ca suntem oameni maturi, capabili sa accepte si pareri diferite, chiar daca acestea nu coincid cu ale noastre. Prin faza respectiva am condamnat acuzatiile nefondate cum ca asistam la un nou „jaf” marca UEFA. La meciul acela Barcelona a fost avantajata clar de arbitrii la 3 goluri, iar PSG vaduvita de un penalti si elimiare la Mascherano. Infractiune recunoscuta si de acesta dupa terminarea partidei.
    6. Intr-adevar, problema arbitrajului devine din ce in ce mai suparatoare, nevoia de solutii fiind mai mare ca niciodata.

8. Esti madrilen de mic, este?
    Tu pui ca greseala pro Bayern un penalty despre care chiar tu recunosti ca se poate da, sau nu se poate da. Tu esti citav?
    Plus ca nu poti compara un penalty mai mult sau mai putin usor acordat, unde oricum exista un sambure de adevar, cu un offside clar ca lumina zilei. NU EXISTA furt mai mare in fotbal ca golurile validate din offside.
    Greselile tale pro Bayern sunt niste ineptii, cele pro Real sunt semnalate de o intreaga planeta. Cum sa spui ca arbitrul n-a fost rau intentionat cand ii lasi pe aia in izmene stiind ca incep prelungirile si astfel acorzi un avantaj decisiv madrilenilor?
    Real Madrid asa castiga toate meciurile din campionatul spaniol, cine urmareste cu ochi obiectiv la liga , stie fara s-o mai zica nimeni. Sunt cei mai mari hoti din istoria fotbalului, punct.

9. Vorbim de un meci de o intensitate și o viteză fantastică, probabil cel mai bun meci al sezonului. Până acum.
    Per total, dacă am vedea un rezumat al ambelor meciuri, real a fost clar superioară. Dar asta nu înseamnă că trebuia să se califice neapărat. Adică ăsta nu e un atu pentru a te califica. Așa cum Bayern putea să aibă 2-0 la pauză în tur, dacă vidal transforma acel penalty acordat total eronat, și probabil ar fi câștigat acel meci, la fel și în retur, dacă arbitrul nu acorda acel penalty total controversat pentru Bayern, și transformat, plus al doilea gol din offside, meciurile ar fi fost total diferite.
    Deci vorbim de niște greșeli de arbitraj pe perioade de timp. În meciul tur, Bayern a fost avantajată. În meciul retur, fault de galben spre roșu la vidal în minutul 5. Apoi fault clar de galben vidal în minutul 48. Apoi penalty 50-50% pentru Bayern. Apoi gol din offside Bayern.
    Până aici, există vreo fază pro Real??? Nimic!!! 3 goluri frumoase și valabile real. 1 gol jumate Bayern. Cu toate astea scorul este egal. Deci, Bayern, ajutată de arbitraj, nu a putut tranșa calificarea. Cu vidal încă pe teren, deși putea fi eliminat de 2 ori până în minutul 48…..
    Apoi 2 goluri din offside ale Realului, la primul dintre ele tusierul neavând nici o scuză, la al doilea fiind mult mai puțin clar decât offside ul de la autogolul lui Ramos. Dar și un penalty clar refuzat realului în prelungiri. Eliminarea lui vidal este corectă, înainte să atingă mingea, atinge piciorul lui Asensio, apoi ridică și piciorul celălalt. Uite aici faza cu încetinitorul.

Dacă privim ansamblul, vedem că Bayern nu a putut fiind ajutată, iar real a putut fiind ajutată.
    4 goluri valabile real, 1 gol jumate valabile Bayern.