Poveste cu olteni. Invingatorii lui Hamburg SV

Desi participau in cupele europene inca din 1956, cluburile romanesti nu au obtinut performante stralucitoare pana la inceputul anilor ’80. Echipele noastre nu aveau dimensiunea necesara pentru a se masura cu marile puteri. Depaseau formatii modeste, dar nu puteau trece de marile nume ale fotbalului continental. Uneori obtineau rezultate rasunatoare, cum a fost eliminarea Feyernoordului de catre UTA, insa nu exista continuitate. Dupa acea performanta, de exemplu, aradenii au fost scosi din cursa de Steaua Rosie Belgrad, printr-o dubla infrangere 0-3 si 1-3. Arareori, timid, cate o echipa romaneasca se insinua prin sferturile de finala, dar gratie unor trasee facile. Dinamo Bacau in ’70 Steaua si UTA in ’72, Rapid in ’73, Craiova in ’82 au atins aceasta faza, insa nu au putut sa o depaseasca in primul rand fiindca au intalnit adversare de prim rang, precum Arsenal, Leeds United, Tottenham sau Bayern Munchen. Gheata a fost sparta la inceputul deceniului 9, cand Universitatea si Dinamo au reusit sa se califice in semifinale.

Poveste cu olteni

ilie-balaci-craiova-benfica-620x320In anii ’80 Craiova domina fotbalul intern, desi nu intodeauna reusea sa castige campionatul. In palmaresul oltenilor s-au adunat in acea epoca trei tituluri, care puteau fi mai multe daca echipa nu era dezavantajata de arbitraje. Pe stadionul mereu plin ochi din Banie jucasera cateva dintre marile echipe ale vremii, Fiorentina, Fortuna Dusseldorf, Leeds United, Borussia Monchengladbach, Bayern Munchen, dar niciodata Universitatea nu a avut suflu sa ajunga in fazele superioare. Nu parea sa-l aiba nici in editia 1983-1983 a Cupei UEFA, mai ales ca in primul tur sortii au imperechiat-o cu italienii de la Fiorentina, intariti cu redudabilul duet argentinian Passarella- Daniel Bertoni. Disputand turul pe teren propriu, oltenii erau condusi la pauza cu scorul de 0-1, si cei 40.000 de spectatori isi vedeau naruite sperantele de calificare. Numai ca rezultatul a fost intors spectaculos dupa pauza, meciul s-a terminat 3-1, iar in retur italienii nu au reusit mai mult de un insuficient 1-0. Vinovat pentru acest scor strans fiind portarul Silviu Lung, care a aparat extraordinar. In turul secund asprimea sortilor a fost diminuata considerabil. Echipa irlandeza Shamrock Rovers, fiind mult mai abordabila. Oltenii n-au ratat prilejul si s-au impus cu 2-0 in deplasare si cu 3-0 pe teren propriu.

Turul trei le-a adus un adversar mare, Girondins Bordeaux cu Tresor, Giresse si Tigana, componenti de baza ai reprezentativei Frantei care tocmai impresionase in mod deosebit la Cupa Mondiala din Spania. In tur, bordelezii s-au impus cu scorul de 1-0 dintr-un penalty usor acordat, insa peste doua saptamani la Craiova, oltenii au castigat cu 2-0 dupa prelungiri si s-au calificat in sferturi. Golurile au fost marcate de Ticleanu si Geolgau. A urmat o alta nuca tare, Kaiserslautern, din Germania. In turul disputat pe terenul nemtilor, dupa o ora de joc, romanii pareau sa nu mai aiba nici o sansa, fiindca gazdele conduceau cu 3-0. Craiova a revenit insa si a reusit sa termine meciul, invinsa la limita cu 3-2. In revansa, de peste doua saptamani, Universitatea a invins cu 1-0 prin golul lui Negrila din minuntul 83, devenind primul club romanesc calificat intr-o semifinala de cupa europeana.

Oltenia inebunise si cerea mai mult de la favoritii ei, iar acestia chiar puteau oferi mai mult. In turul semifinalei cu Benfica Lisabona, ei s-au intors cu un pretios 0-0 din Portugalia. In meciul de acasa au condus cu 1-0 prin golul marcat de Ilie Balaci din lovitura libera. Numai ca dupa pauza a intervenit oboseala. Cu doar trei zile mai devreme, mai multi jucatori ai Universitatii facusera parte din echipa nationala care invinsese Italia. Dupa o sindrofie sumara, s-a plecat in aceiasi noapte spre casa, insa pe drum autocarul s-a defectat. Fotbalistii au stat in camp cateva ore si au ajuns acasa abia a doua zi. Orele pierdute atunci s-au resimtit in returul cu portughezii. Dupa pauza, Benfica a egalat prin iugoslavul Filipovic, iar Universitatea a fost incapabila de replica desi Zoli Crisan a sutat in bara.Calificarea in finala a fost ratata, dar multi suporteri au ramas cu impresia ca, daca oltenii ar fi fost odihniti finala nu avea cum sa le scape.

Invingatorii lui Hamburg

Un an mai tarziu, exemplul Craiovei a fost urmat de Dinamo in Cupa Campionilor Europeni. Bucurestenii tocmai se intarise cu Rednic si Andone, adusi de la Corvinul Hunedoara, dar nu mai contau pe aportul lui Cornel Dinu, care agatase ghetele in cui devenind antrenor secund. Spre deosebire de olteni, Dinamo nu avea individualitati de marca, insa juca legat, degajand mereu o senzatie de forta si siguranta. Stilul era simplu, fara floricele, bazat pe siguranta apararii, pe precizia mijlocasilor si pe forta de patrundere a lui Ionel Augustin.

sursa foto: ziarulrong.ro

sursa foto: ziarulring.ro

Primul tur a fost de incalizire, 1-0 in deplasare si 3-0 acasa in fata finlandezilor de la Kuusysi Lahti. Competitia propriu zisa a inceput in turul doi, in fata lui Hamburg SV, nimeni alta decat detinatoarea la zi a trofeului. La finalul primului meci de la Bucuresti, putini suporteri credeau cu adevarat rezultatul inscris pe tabela. Dinamo invinsese cu 3-0 prin golurile reusite de Ionel Augustin, Gigi Multescu si Costel Orac, producand senzatie de-a lungul si de-a latul Europei. Dar cu nemtii nu te poti considera calificat nici macar cand ai castigat la un asemenea scor. In retur Hamburg a refacut diferenta si se astepta prelungirile. Numai ca antrenorul Dumitru Nicolae Nicusor l-a introdus pe teren pe Cornel Talnar, care a marcat un gol extrem de important. Scorul final, 3-0 pentru Hamburg a fost stabilt de Gigi Multescu si astfel dinamo a urcat in sferturi.

Aici adversarul a fost unul puternic dar fara veleitati tehnice deosebite, campionana URSSS, Dinamo Minsk. 1-1 inprima mansa la Tbilisi (la Minsk in martie ’84 era inca iarna grea si nu se putea juca fotbal) ai 1-0 la Bucuresti prin golul lui Ionel Augustin, poate cel mai bun jucator dinamovist al intregii campanii de calificare. Ros-albii ajunsesera si ei in semifinale, egaland performanta Craiovei. Aici insa trebuia sa intalneasca pe FC Liverpool, la acea vreme cea mai puternica echipa de club din Europa. Atat de puternica, incat Dinamo nu a putut-o clinti, desi dupa mansa de pe pamant englez existau ceva sperante. Liverpool castigase doar cu 1-0, Augustin avusese o bara, iar britanicii jucasera destul de dur. Souness provocandu-i o fractura de maxilar lui Movila. La Bucuresti insa, o ploaie cazuta cu numai o ora inainte de meci a transformat gazonul de pe ”23 August” intr-un aliat al englezilor. Atacantul galez Ian Rush si-a etalat clasa si a marcat de doua ori, golul reusit de Costel Orac din lovitura libera neinsemnand altceva decat o palida consolare.