Etapa cu numărul 24 din Premier League a părut să tranșeze anumite aspecte în ceea ce privește configurația ierarhiei din cea mai frumoasă poveste de fotbal. Sâmbătă, Chelsea Londra a câștigat în fața publicului de casă pe Stamford Bridge, împotriva eternei rivale din capitală, Arsenal, cu 3-1 și și-a consolidat locul de onoare în clasament. Gazdele au început hotărât, reușind să deschidă scorul în minutul 13  cu o lovitură de cap din apropierea careului de 6 metri, la finalizare apărând Marcos Alonso. „Leii” au știut să țină de avantaj până în actul secund, când și-au dublat scorul pe tabelă în minutul 53, după o acțiune personală de zile mari a belgianului Eden Hazard. Micuțul atlet exploziv a izbutit să dribleze patru adversari, pornind chiar de la linia mediană a terenului. Hazard a înscris în cele din urmă cu un șut din careu.

Cesc Fabregas, fostul jucător al „tunarilor” de pe vremuri, a marcat și el pentru un neverosimil 3-0, în minutul 85. Ibericul a profitat imediat de o degajare neinspirată a lui Petr Cech, reușind să-l lobeze excelent pe portarul ceh, din afara careului. A urmat și golul de onoare al oaspeților prin Olivier Giroud, în minutul 90+1, după o fază care i-a convenit de minune fotbalistului originar din Hexagon, o lovitură de cap în stilu-i caracteristic, mingea fiind centrată de Nacho Monreal. Astfel, Chelsea se aproprie cu pași repezi spre titlu, acumulând o zestre de 59 de puncte, în timp ce Arsenal este ocupanta ultimei trepte a podiumului cu 47 de puncte.

Pe unul dintre sanctuarele fotbalului englez Anfield, viața nu pare să fie deloc liniștită. Gruparea pregătită de Jurgen Klopp se scufundă apoteotic în clasament. „Cormoranii” au pierdut tot sâmbătă, meciul din deplasare cu Hull City, la două lungimi diferență și pot coborî până pe poziția a 5-a în ierarhie, cu șanse minimale la titlu. În schimb, marea rivală din oraș Everton s-a distrat cu Bournemouth, într-o confruntare în care masivul belgian Romelu Lukaku a rupt plasa de patru ori (scor 6-3). Alfred N’Ddiaye a deschis scorul în minutul 44, după o fază rudimentară a portarului Simon Mignolet, prins într-un moment de slăbiciune belgianul. Celălalt jucător de culoare, Omar Baye Niasse a stabilit scorul final în minutul 84, în urma unui contraatac perfect al gazdelor. Cu toate acestea, Liverpool s-a menținut pentru scurt timp pe poziția a patra a clasamentului, cu 46 de puncte, în timp ce Hull a avansat pe locul 18, cu 20 de puncte.

„Cormoranii” au o serie de cinci meciuri fără victorie în campionat, dintre care două înfrângeri și trei remize, coborând pe locul al cincilea, în urma victoriei din prelungiri a „cetățenilor” cu Swansea, partidă ce a avut loc în această duminică. Odată cu acest triumf, echipa condusă de Pep Guardiola a urcat până pe locul al treilea. Sud-americanul Gabriel Jesus s-a dovedit a fi providențial pentru „cetățeni”, fiind omul care deschide scorul în minutul 11.  Islandezul Gylfi Sigurdsson a găsit răspunsul în minutul 81, egalând formația ibericului Pep, însă același Gabriel Jesus a închis afacerea pentru Manchester City în minutul 90+2. În urma acestei înfrângeri suportate, Swansea coboară pe 17, cu o zestre destul de săracă de 21 de puncte.

În vârstă de doar 19 ani, Gabriel Jesus a ajuns la trei goluri şi două pase decisive în cele patru apariţii pentru Manchester City. Atacantul a fost transferat la 1 ianuarie de la Palmeiras (Serie A Brazilia), pentru o veritabilă sumă, 32 de milioane de euro.

„Diavolii Roșii” au obținut o victorie cât se poate de lejeră, duminică seara, pe terenul celor din Leicester, scor 3-0. Echipa carismaticului Jose Mourinho a dominat copios partida, având o posesie de 68%, iar raportul șuturilor pe poartă a fost de 9-1 în favoarea grupării pregătite de antrenorul lusitan. Leicester, campioana en-titre a Angliei a avut parte de o prestație atât de înjositoare, încât nu a reușit să expedieze nici măcar un șut pe poartă în cea de-a doua repriză. Fotbalistul adus de la Borussia Dortmund din Bundesliga, armeanul Henrikh Mkhitaryan a deschis scorul în minutul 42, finalizând o acţiune individuală cu un şut din interiorul careului, care a ajuns direct la vinclu. „Zlatan – împăratul suedez” a înscris în minutul 44 din pasa lui Antonio Valencia, ajungând astfel la 15 goluri marcate în campionat. Juan Mata a tras efectiv cortina în minutul 49, cu un șut plasat din careu, după ce Mkhitaryan l-a servit pe iberic cu o pasă vibrantă, care a filtrat defensiva adversă.

De 15 meciuri „diavolii” sunt nerăpuși în campionat și ocupă locul 6 în cadrul ierarhiei, cu 45 de puncte. Văzută în antiteză, Leicester a suferit a patra înfrângere consecutivă și se află în zona nisipurilor mișcătoare, la un punct distanță de ultimul loc retrogradabil (locul 16), cu 21 de puncte.

Sursa foto: BBC.com

Be the first to comment on "Premier League: Conte a mai făcut un pas spre titlu în acest week-end. Liverpool se scufundă apoteotic în clasament. Guardiola salvat de Gabriel Jesus în minutele adiționale"