Sparta Praga – Steaua 1-1. Problema Konate

In sezonul trecut in turul trei preliminar UEFA Champions League, Sparta Praga a debutat cu o remiza pe terenul celor de la CSKA Moscova, insa au pierdut calificarea in play-off, la Praga cedand cu scorul de 3-2, dupa ce au condus dupa primul sfert de ora cu scorul de 2-0. Eliminata din UEFA Champions League, gruparea pregatita de Zdenek Scasny a fost nevoita sa-si continuie aventura europeana in Europa League, ajungand fara infrangere pana in faza sferturilor de finala, fiind eliminata in aceasta faza a competitiei de Villareal.

sursa foto: prosport.ro

In mansa tur a sferturilor de finala Europa League, Sparta Praga a remizat acasa cu Lazio Roma (1-1) si atunci cand toata Europa credea ca Lazio Roma va salva onoarea Italiei in cupele europene, in retur, pe ”Olipmico”, cehii au castigat cu un categoric 3-0, rezultat ce avea sa cantareasca decisiv pentru destinul lui Stefano Pioli pe banca celor de la Lazio Roma.

Prin remiza obtinuta de executia lui Nicolae Stanciu (min 75), suporterii fotbalului romanesc raman cu senzatia generala ca jucand la Bucuresti, Steaua abordeaza returul acestei duble manse, avand statutul de favorita. E drept, acest gol marcat de Steaua in deplasare poate cantari decisiv intr-un duel cu valori sensibil egale. Totusi, mare atentie: Sparta Praga, sezonul trecut nu a pierdut la Moscova (CSKA), la Gelsenkirchen (Schalke 04) sau la Roma (Lazio), iar in aceste trei deplasari date ca spre exemplu, a marcat cel putin doua goluri. Sa nu spunem hop pana nu sarim gardul. Sparta Praga conform rezultatelor sezonului trecut este mai degraba o echipa de deplasare in cupele europene.

Primul XI

sparta praga steaua bucurestiTehnicianul gazdelor, Zdenek Scasny si-a asezat echipa in 3-5-2, formula clasica din sezonul trecut, titularizandu-l in linia defensiva langa Holek si Brabec, pe experimentatul Michal Kadlec, reintors acasa dupa cinci sezoane petrecute la Bayer Leverkusen si alte trei in tricoul celor de la Fenerbahce. In centrul liniei de mijloc cu valente defensive au fost titularizat Frydek, flancat de doi interi: Dockal si Cermak. In flacul stang a fost folosit in dauna lui Costa Nhamoinesu (titularul sezonului trecut), ivorianul Timoko Konate, in dreapta Zahustel, iar in linia ofensiva Josef Sural a fost folosit la sustinere pentru atacantul de careu, David Lafata.

Cu probleme medicale (Adi Popa) si de indisciplina (Hamroun) in lot, Laurentiu Reghecampf a fost nevoit sa improvizeze. A surprins printr-un 4-3-1-2 pe faza ofesiva cu trecere in 4-4-2 pe tranzitie negativa.
In centrul defensivei a fost folosit cuplu Tamas – Tosca, pe flancul stang a fost distribuit Momcilovic, iar in flancul drept a fost retras Gabriel Enache. La mijloc pe zona centrala a fost recuperat Mihai Pitilii si asezat in linie cu Achim si Aganovic, iar Stanciu a fost asezat pe faza atacului pozitional intre liniile adverse. Elementul surpriza si tot odata principalul factor de dezechilibru al propiei echipe in prima repriza a fost decizia de a apela la doi atacanti de acelasi profil: Tudorie folosit la sustinere pentru Bojan Golubovic.

Problema Konate

Prima chestiune care trebuie remarcata la Steaua pregatita de Laurentiu Reghecampf este personalitatea. In ciuda faptului ca echipa in momentul de fata este intr-o perioada de reformare dupa curatenia (Papp, Tade, Parvulescu etc) si vanzarile din aceasta vara (Chipciu si Varela), Steaua nu a abordat un joc de asteptare cu gandul de a transa soarta calificarii la Bucuresti, asa cum ne este de regula obiceiul, in acest gen de deplasari. A surprins inca din startul meciului printr-un pressing avansat secondat de verticalizare pe cele doua varfuri, si putea deschide scorul dupa doar patru minunte de joc. Atunci cand centrarea lui Momcilovic l-a gasit in interiorul careului pe Nicusor Stanciu, iar Bicik a fost nevoit sa plonjeze pe linia porti pentru a respinge in lateral, lovitura de cap expediata de decarul stelist.

In primul sfert de ora Steaua a fost agresiva, a tinut liniile in jumatatea adversa, a reusit prin tehnica si libertatea de miscare si de decizia a lui Stanciu sa surprinda apararea ceha, insa din pacate nu a avut un varf compatibil cu jocul de posesie pentru a intra in combinatii la firul ierbii cu Nicusor Stanciu. Atat Golubovic cat si Tudorie sunt atacanti de bataie, de minge lunga, fapt ce a le-a permis fundasilor adversi sa-i tina sub control pe toata durata partidei. Singura actiune concreta de atac in care atacantii si-au facut simtita prezenta a fost in minuntul 49, cand Golubovic a castigat pentru prima si singura data un duel direct cu fundasul responsabil de marcaj si a reluat pe langa poarta centrarea lui Aganovic. Nu intamplator in cateva situatii Stanciu in lipsa de solutii concrete de dezvoltare a jocului a fost nevoit sa-l incerce pe Bicek cu suturi de la distanta sau din apropierea careului de 16 metri.

Luand pulsul tactic al adversarului si intrand odata cu trecerea timpului in febra meciului, Sparta Praga a inceput sa-si etaleze argumentele tactice si tehnice si sa-l prezinte pe mijlocasul stanga, Timoko Konate. Odata cu intrarea cehilor in meci, Steaua a pierdut flancul aparat de Enache si din aceasta zona a fost generat sfertul de cosmar din finalul primei reprize. Reghecampf a incercat sa remedieze situatia prin retragerea lui Stanciu pe faza defensiva in banda dreapta. Decizie fara efect, fiidca Josef Sural ataca in permanenta spatiul intermediar dintre Tamas si Enache (ocazia imensa ratata de Lafata in minuntul 30), actiune prin care il obliga pe Enache sa abandoneze dublajul (la Stanciu) si sa stranga spre zona centrala.

Ultimul sfert de ora din prima repriza trebuie sa reprezinte un semnal de alarma pentru Laurentiu Reghecampf pentru partida retur. Dupa ratarea lui David Lafata (min 30) tot blocul defensiv a intrat intr-un blocaj psihic cu o singura exceptie: Florin Nita. Golul marcat de Josef Sural este inxeplicabil si nepermis. Atacantul cehilor a reusit sa reia cu capul, decisiv in urma unei faze fixe dintre patru adversari.

Se poate admite. Steaua la Praga a fost salvata de fluierul final al primei reprize. Reghecampf a citit corect lacunele proprii echipe si punctele forte ale adversarului si schimbat a sistemul de joc. Prin introducerea lui Adi Popa in locul lui Tudorie, a lui Muniru in locul lui Aganovic si trecerea lui Nicusor Stanciu in flancul stang, Steaua a trecut la modul 4-1-4-1. In noua formula, Reghecampf a reusit sa se protejeze mult mai bine in fata fundasilor centrali cu ajutorul lui Pintilii, sa preia controlul disputei la mijlocul terenului si sa domine flancul stang. Flanc in care prin intrarile in zona centrala a lui Nicusor Stanciu se forma culuoar de patrundere in ultima treime pentru Marko Momcilovic. Pe fondul acestor situatii de joc, Bicik a fost pus din nou la incercare in minuntul 65 cu un sut din interiorul careului. Tot asa se dezvolta si lovitura libera, executa magistral, ca si la Trencin pentru 1-1 de acelasi argint viu: Nicusor Stanciu.

Pe langa corectarile tactice facute de Reghecampf la pauza sunt de parere ca Steaua a reusit sa profite din plin de eroarea comisa prin abordare si schimbari de Zdenek Scasny. Incercand sa aduca un plus de viteza (Fatai) si viziune in zona centrala (Matejovsky) pentru a se desprinde decisiv pe tabela pe contraatac, Scasny a pierdut din cursivitatea jocului pe atacurilor pozitionale. Pe durata celor 30 de minunte Fatai a avut doar o singura actiune de poarta finalizata modest, in rest a pierdut aproape toate duelurile unu la unu cu Alin Tosca, iar iesirea lui Sural a eliminat singurul pericol real pentru poarta lui Nita dintre liniile steliste.

Concluzie

Pentru partida retur, pentru a se califica in play-off-ul UEFA Champions League, Steaua ar trebui sa arate acelasi echilibru tactic pe care a reusit sa-l afiseze la Praga in ultima jumatate de ora. O ultima jumatate de ora in urma careia se poate admite ca Steaua a trecut pe langa o victorie, daca ne raportam la situatiile de poarta si tinem cont de penalty-ul neacordat la Momcilovic in prima repriza.

Pentru a limita riscurile tactice, ar fi bine ca Laurentiu Reghecampf sa renunte la ideea: Enache fundas dreapta. Raman in continuare la ferma convingere ca jucat in linia de mijloc Gabi Enache poate avea un aport mult mai decisiv decat Adi Popa pe faza ofensiva, datorita tehnicii superioare si gandirii in regim de viteza de care da dovada, insa pe pozitia de fundas lateral in meciuri de acest nivel, Steaua isi asuma un risc inutil. De ce nu ar merita incercat Adi Popa pe aceasta pozitie?

Un alt aspect care mi-a atras atentia si care imi da de gandit sunt fazele fixe defensive. Steaua a pierdut majoritatea duelurilor aeriene in careul propriu, nu m-ar mira un gol inscris de Sparta Praga, similar ca cel marcat aseara de Sural si pe ”National Arena”.

Sparta Praga – Steaua Bucuresti 1-1 (Sural 35′ / Stanciu 75′)

SPARTA PRAGA: Bicik – Holec, Brabec, Kadlec – Zahustel (Costa), Dockal, Frydek, Cermak (Matejovsky), Konate – Sural (Fatai), Lafata

antrenor Zdenek Scasny

STEAUA BUCURESTI: Nita – Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic – Achim, Pintilii, Aganovic – Stanciu, Tudorie, Golubovic