Runda cu numărul 20 a produs multe surprize de-a lungul weekend-ului, dar și desprinderea liderului Bayern Munchen. Bavarezii au profitat de faptul că Leipzig și Dortmund au pierdut, surprinzător, cu adversari mult mai slab clasați.

ingolstadt-bayern-munich_1htwo9jqt8yhy1e9uwjy5d0x4e

Fără viziune în joc, dar cu 3 puncte la final

Pe AudiSport Park din Ingolstadt s-a desfășurat un mic derby bavarez între echipa locală, FC Ingolstadt și Bayern Munchen. Trupa lui Carlo Ancelotti a început într-un sistem 4-4-2 în care extremele Robben și Costa au lipsit din primul 11. Italianul și-a menajat oamenii cheie în vederea primei confruntări din optimile Champions League cu Arsenal.

Așa cum amintit și în mini-titlu, viziunea în joc a lipsit, asta în condițiile în care au fost în primul 11 mijlocași precum Vidal, Thiago, Xabi Alonso sau Kimmich. Prima repriză a semănat ca ritm de joc ca un duel de ligă secundă și s-a încheiat indecis, 0-0. Spre acest rezultat nul se îndrepta meciul deși Bayern rata ocazii mari în partea secundă.

Salvarea a venit în minutul 89, atunci când Thomas Muller a centrat perfect pentru un gol salvator al lui Arturo Vidal. Apoi gazdele au clacat și Arjen Robben a punctat după numai un minut, consfințind rezultatul final, Ingolstadt 0-2 Bayern. De altfel, bavarezii au stabilit un record și anume este prima echipă din Bundesliga care marcheaza de două ori pe final.

Bayern a acumulat 49 de puncte și s-a distanțat la 7 lungimi de Leipzig. Urmează duelul cu Arsenal de pe Allianz Arena în Champions League, urmând ca în campionat să se deplaseze în capitală pentru meciul cu Hertha Berlin.

terrence-boyd-darmstadt-02112017_14wov4lspt4pa18nmgwvlqrjii

Hamburg și Darmstadt demonstrează tărie de caracter și înving Leipzig, respectiv Dortmund

Probabil cea mai mare surpriză a etapei a venit la Leipzig. Locul 2 din campionat a fost lipsită de o replică notabilă în fața unui Hamburg în plină formă. După succesul cu 2-0 din Cupă cu Koln, Hamburg a venit decisă să ia și cele 3 puncte de la Leipzig.

Gazdele erau neînvinse pe teren propriu, dar jucătorii lui Hamburg au arătat tărie de caracter și s-au impus cu 3-0. Papadopoulos, Wallace și Hunt au adus cele trei puncte pentru formația din nordul Germaniei.

Dacă Leipzig s-a împiedicat, în mod normal Dortmund trebuia să învingă și să se apropie de locul secund. Doar că gazdele de la Darmstadt conduse de Torsten Frings (fostul jucător de la Bremen) au produs una dintre cele mai mari surprize.

Boyd a deschis scorul în minutul 21, Guerreiro a egalat înainte de pauză, în timp ce pe un contraatac Colak a adus un succes important în vederea luptei pentru evitarea retrogradării.

Leipzig rămân cu 42 de puncte pe 2 în clasament, în timp ce Dortmund stagnează la cota 35 și vizează duelul cu Benfica din optimile Champions League.

2w993c0.sport_

Hoffenheim, o nouă înfrângere. Leverkusen și Schalke par în revenire

Hoffenheim era o candidată serioasă la top 3, doar că apare inconstanța în 2017. Elevii lui Nagelsmann s-au împiedicat pe terenul lui Wolfsburg, echipă care venea după trei înfrângeri consecutive.

Demirbay a deschis scorul, dar Arnold și Didavi întorc rezultatul și „lupii” se mai îndepărtează ușor de zona periculoasă a clasamentului.

Veștile bune contină pentru Leverkusen și Schalke. În primul rând, Leverkusen a obținut un succes impresionant, 3-0, acasă cu Frankfurt (una dintre cele mai bune formații din actuala stagiune), în timp ce Schalke obține al doilea rezultat pozitiv (după egalul cu Bayern), 2-0 acasă cu Hertha Berlin.

Alte rezultate ale etapei cu numărul 20:

Mainz 2-0 Augsburg

Bremen 0-1 Monchengladbach

Freiburg 2-1 Koln

1 Comment on "Urmăritoarele se încurcă, Bayern profită. Bavarezii s-au distanțat la 7 puncte de Leipzig"

1. Slab tare se exprimă Bayern-ul lui Ancelotti. Este al nu stiu catelea meci din acest sezon când se chinuie pur si simplu cu niste echipe modeste. Daca nu stiai echipamentul de joc nu-ti dadeai seama care e Bayern si care e Ingolstad. La un moment dat cred ca o sa-i lase si norocul, nu poți castiga in continuu fara sa joci nimic.