Zlatan, rol principal pe Teatrul Viselor

14086335_10153978651717746_4522682492060190202_oZlatan sfidează multe păreri după debutul excepțional în tricoul lui Manchester United. Cu 4 goluri în primele 3 partide oficiale, suedezul, care a părut în cele 90 de minute cu Southampton, mai concentrat decât în toți cei 3 ani de la PSG, se configurează a fi un pariu cu puține riscuri, cel puțin în această stagiune. Dublă contra elevilor lui Claude Puel și fanii de pe Old Trafford pot să se reacomodeze cu maniera autoritară prin care Manchester United își tratează oaspeții, caracteristică complet scoasă din uz de Moyes dar mai ales de Van Gaal.

Fără dubii, Paul Pogba este un mare avantaj obținut de Mourinho la mijlocul terenului. Neavând un punct fix, francezul este flexibul, versatilitatea pe care o poate îndeplini fiind tulburătoare în unele momente. Puțin timid, copleșit de atenția primită, Paul a avut o primă repriză fără evidențieri, completat de o simplitate dubioasă dar și de o disponibilitate admirabilă la efort. Pauza a schimbat total soarta disputei,aflată în jocul monezii, fiecare dintre echipe având propriile argumente după 45 de minute. United conducea dar Soton a părut capabilă să schimbe asta, însă Mourinho a avut cartea mai mare în mână. Jocul lui Pogba s-a metamorfozat dintr-unul de rutină, într-un control total între cele două apărari, fantezia fiind inclusă în reprezentația din partea secundă a mijlocașului de 23 de ani. Scorul final a fost stabilit tot de Zlatan, 2-0 din penalty, iar United chiar arată bine de tot și pare pregătită pentru un sezon magnific. Martial,Rooney și Mata sunt completați fantastic de Pogba și marea surpriză Fellaini, iar aportul ofensiv al lui Shaw și Valencia, îi amplifică decisiv rolul de marcator lui Zlatan.

14045871_10153978651727746_1411720390097361093_n

Din România,este de notat egalul nul de la Iași, dintre CS Poli și Viitorul. De asemenea, trebuie subliniat numărul lăudabil de fotbaliști lansați de Acadamie și pe care Hagi i-a utilizat în acest meci, revenind la formula tânără pe care a lăsat-o în backstage în ultimul sezon, să nu zic ultimele două.

Ligue 1 a avut prologul etapei secunde la Lyon, unde vice-campioana Franței a trecut cu 2-0 de Caen, dubla atacantului francez, Alexandre Lacazette, concretizând prezența pe fotoliul de lider a propriei echipe dar și a sa după ce a ajuns la 5 reușite în două runde. Ziua s-a încheiat în Spania, Deportivo La Coruna întorcând scorul pe El Riazor și debutând cu 2-1 în prima etapă din La Liga, contra bascilor de la Eibar.